ОТВОРЕН ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА STARTUP QUEST!

Под поткровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Научно-технолошки парк Ниш (НТП Ниш)
у сарадњи са Стартап центром Ниш и Регионалним иновационим центром Зубин Поток расписује

ЈАВНИ ПОЗИВ

за стартапе за учешће на међународним конференцијама
у оквиру програма “STARTUP QUEST: Going Global”

1. Циљ позива

Циљ овог Jавног позива је пружање свеобухватне (стручне, финансијске и логистичке) подршке стартапима за учешће на значајним међународним конференцијама и сајмовима, како би се ојачала њихова позиција на глобалном тржишту.
Кроз програм Startup Quest, стартапи добијају прилику да:

  • јачају своју међународну видљивост представљањем на глобалним догађајима који окупљају водеће компаније, инвеститоре и експерте.
  • прошире своју пословну мрежу кроз директне контакте са потенцијалним партнерима, клијентима и менторима.
  • размене знања и искуства са стартап заједницама из различитих земаља, стичући увид у најновије трендове и најбоље праксе у својој индустрији.
  • унапреде свој потенцијал за раст кроз приступ новим тржиштима, партнерствима и могућностима за финансирање.
  • ојачају своје вештине презентовања и пословног позиционирања, припремајући се за међународне инвестиционе и тржишне изазове.

Крајњи циљ овог позива је да се перспективним стартапима из Србије пружи подршка за интернационализацију, олакша приступ глобалним тржиштима и отвори пут ка одрживом расту и развоју.

2. Ко може да се пријави?

Ова иницијатива је намењена стартапима у различитим фазама развоја, укључујући:

  • стартапе у раној фази, који су у процесу развоја минимално одрживог производа (MVP), тестирања тржишта и валидације пословног модела, као и
  • стартапе у зрелијој фази, који су већ валидирали свој пословни модел, имају одређену базу корисника и припремају се за скалирање и ширење на нова тржишта.

На Јавни позив могу се пријавити микро или мала привредна друштва у форми друштва са ограниченом одговорношћу (доо), која су:

  • основана у Републици Србији;
  • нису старија од 10 година у тренутку пријаве;
  • у већински приватном и српском власништву;
  • развијају иновативан производ, услугу или технологију са потенцијалом за примену на међународном тржишту;
  • заинтересована за скалирање на глобално тржиште.

3. Шта програм омогућава?

Одабраним стартапима кроз овај програм биће обезбеђена финансијска, логистичка и стручна подршка, како би се у потпуности припремили и успешно представили на одабраним међународним конференцијама.

Програм омогућава стартапима:

  • Покривање директних трошкова учешћа*:
    – Котизација за учешће на одабраној конференцији.
    – Путни трошкови (авио-карте или други вид превоза, без локалног транспорта).
    – Смештај за представника стартапа.
    *према условима и стандардима које дефинише организатор.
  • Припремни програм за стартапе:
    За изабране стартапе биће организован припремни програм, са циљем да им се омогући боља припрема за учешће на конференцијама. Програм ће бити усмерен на кључне аспекте који могу допринети успешнијем представљању стартапа, њиховом позиционирању и искоришћавању прилика које ови догађаји пружају.

4. Избор конференције и услови учешћа

У оквиру Јавног позива, сваки стартап може да се пријави за једну од три међународне конфренцијe, прилагођене различитим фазама развоја стартапа:

  1. How to Web (Букурешт, Румунија; 1-2. октобар 2025. године) – предвиђена за стартапе у раној фази развоја.
  2. Slush (Хелсинки, Финска; 19-20. новембар 2025. године) – предвиђена за стартапе у раној и зрелијој фази развоја.
  3. Web Summit (Лисабон, Португалија; 10-13. новембар 2025. године) – предвиђена за стартапе у зрелијој фази.

Стартапи који се пријављују за програм у обавези су да већ у пријави наведу једну међународну конференцију на којoj желе да учествују. Одабрани догађај треба да буде усклађен са њиховим пословним циљевима и фазом развоја, како би им омогућио највећу корист у погледу умрежавања, представљања иновација и приступа тржиштима.

Сваки стартап може добити подршку за учешће једног представника, који ће бити укључен у све релевантне активности догађаја. Одабрани представник треба да буде члан тима који може компетентно да представи стартап, његов производ или услугу, и да оствари стратешке контакте са потенцијалним партнерима и инвеститорима.

Важно: Избор догађаја је коначан и не може се мењати након пријаве. Одабрани представник ће, по повратку са догађаја, бити у обавези да достави извештај о резултатима учешћа и потенцијалним пословним приликама које су произашле из учешћа.

4. Критеријуми за селекцију

Селекција стартапа који испуњавају услове из тачке 2. ће се вршити на основу следећих критеријума:

  • Квалитет и релевантност тима
  • Тракција и тржишна валидација
  • Величина и атрактивност циљаног тржишта
  • Стратегија раста и скалирања
  • Стратешки значај учешћа на конференцији

Додатни приоритет у процесу селекције имаће:

  • стартапи из екосистема регионалних иновационих стартап центара и иновационих инкубатора који обухвата Регион Јужне и Источне Србије, Регион Шумадије и Западне Србије, а који су партнери НТП Ниш (минимум 20% одабраних стартапа);
  • стартапи са територије АП Косово и Метохија (минимум 10% одабраних стартапа);
  • стартапи који су чланови НТП Ниш (минимум 50% одабраних стартапа).

Ови критеријуми осигуравају равномерну регионалну заступљеност и подстицање развоја иновационог екосистема у различитим деловима Србије.

5. Начин пријаве

Заинтересовани стартапи треба да попуне онлајн пријавни формулар који се налази на  ЛИНКУ 

Рок за пријаву: 9. април 2025. године у поноћ.

6. Процедура избора

Након затварања позива, све пристигле пријаве биће подвргнуте административној провери како би се утврдило да ли испуњавају формалне услове конкурса и да ли је достављена сва потребна документација. Пријаве које су непотпуне или не испуњавају основне критеријуме неће бити разматране.
Све исправне и комплетне пријаве биће прослеђене Комисији која ће спровести детаљну анализу и оцену према утврђеним критеријумима. Укупан број стартапа који ће бити изабран за учешће у програму је највише 10, на основу њиховог потенцијала за интернационализацију и резултата евалуације.

Уколико буде неопходно, Комисија може организовати додатне разговоре са пријављеним стартапима како би стекла бољи увид у њихове капацитете и потенцијал за учешће на међународним догађајима.

На основу финалне процене, биће сачињена листа одабраних стартапа који ће бити обавештени путем имејла до 15. aприла 2025. године. Одабрани стартапи ће добити детаљне информације о даљим корацима и обавезама у оквиру програма. Уколико неки од одабраних стартапа одустане, организатори задржавају право да позову следећег најбоље оцењеног кандидата.

7. Додатне информације

Све информације о Јавном позиву могу се добити путем мејла info@ntp.rs.

Пројекат ”Startup Quest: Going Global” реализује се уз подршку и покровитељство Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.

ПРИЈАВИ СЕ ЗА STARTUP QUEST

Повећајте видљивост свог бизниса уз Viber Пословни налог!

Ако имате мали бизнис и желите да унапредите комуникацију са купцима, Viber Пословни налог је идеално решење за вас! Ова бесплатна платформа омогућава вам да на једноставан и ефикасан начин повећате своју online видљивост и унапредите продају.

Шта вам доноси Viber Пословни налог?

  • Каталог производа или услуга – Представите своју понуду на једноставан и прегледан начин.
  • Пословне информације – Унесите адресу, радно време и додатне информације како би купци лако пронашли све релевантне податке о вашем бизнису.
  • Директна комуникација са купцима – Омогућите купцима да се претплате на ваш налог и добијају важне информације, укључујући ажурирања и специјалне понуде, као и аутоматске одговоре на поруке примљене ван радног времена.

Како да започнете?
🔹 Креирајте бесплатан Пословни налог путем опције „Више“ у Viber апликацији или преко следећег линка: Направите свој профил бесплатно
🔹 Додајте детаље о својој понуди – Унесите опис производа и услуга, заједно са важним пословним информацијама, како бисте олакшали купцима да пронађу оно што траже.
🔹 Почните са комуникацијом – Користите Viber поруке за слање важних обавештења, промоција и новости директно купцима.

Искористите предности Viber Пословног налога и унапредите свој бизнис. Више информација сазнајте овде: Детаљи о Viber Пословном налогу.

 

Директор НТП Ниш изабран за председника Привредно – економског савета Ниша

У Нишу је формиран Привредно-економски савет, стално радно тело Градског већа, које има кључну улогу у креирању и спровођењу стратегија за економски развој и унапређење пословног амбијента.
На челу Савета, као председник, изабран је др Милан Ранђеловић, директор Научно-технолошког парка Ниш. Чланове овог тела чине истакнути привредници – директори, сувласници и власници компанија које већ годинама успешно послују у Нишу, као и ректор нишког Универзитета и представници домаћих и страних компанија.

Главни задатак Савета јесте да кроз сарадњу са институцијама, привредницима и стручном јавношћу допринесе развоју привреде у Нишу. Његова надлежност обухвата:

  •  Покретање иницијатива за економски развој
  • Разматрање стратегија и планова привредног раста
  • Праћење спровођења локалних развојних програма
  • Идентификацију компаративних предности Ниша у привредном сектору
  • Унапређење пословне климе кроз доношење закључака и препорука

Процес формирања Савета укључивао је консултације са удружењима привредника и предузетника, представницима стручне јавности, институцијама и истакнутим појединцима из привредног сектора.

Др Милан Ранђеловић иза себе има преко 20 година искуства у предузетништву, локалном економском развоју, привлачењу инвестиција и управљању развојним и инфраструктурним пројектима. Доктор је економских наука, аутор je више од 30 научних радова и публикација из области економског моделирања и теорије одлучивања.
Директор је Научно-технолошког парка Ниш од 2020. године, кључне институције за развој регионалног иновационог и стартап екосистема.

Према његовим речима, формирањем овог Савета, Град Ниш добија важно тело које ће кроз стручни и аналитички приступ допринети јачању привреде и стварању још повољнијег пословног амбијента.

НТП Ниш започиње реализацију пројекта вредног 1,7 милиона евра у оквиру Digital Europe програма

Научно-технолошки парк Ниш представио је нови четворогодишњи пројекат Serbian European Digital Innovation Hub on AI – S4AI_HUB, који ће бити реализован у сарадњи са 22 кључна партнера из различитих институција у Србији, а који ће заједничким снагама радити на процесу дигитализације и примене вештачке интелигенције у пословању.
Догађају су поред пројектних партнера, присуствовали и држвни сектретар Министарства науке, технолошког развоја, проф. др Мирослав Трајановић и Никола Бићанин, вршилац дужности помоћника министра за информационо друштво и информациону безбедности иновација Министарства информисања и телекомуникација. У свом обраћању истакли су значај дигитализације малих и средњих предузећа (МСП) и стартапа, као и примену вештачке интелигенције у том процесу.

„Захваљујући изузетној проактивности и добро осмишљеном пројекту, НТП Ниш је успео да, заједно са оформљеним конзорцијумом, добије финансирање у вредности од 1,7 милиона евра из програма ,,Дигитална Европа”. Треба знати да је НТП Ниш већ развио иновациони хаб који окупља, поред стартапова, и 9 регионалних иновационих стартап центара и 4 академска инкубациона центра. Овим пројектом ће се направити огроман искорак ка дигиталном иновационом хабу, који ће омогућити ширу сарадњу, посебно у области вештачке интелигенције“, рекао је Трајановић.
Као иницијатива подржана од стране Европске комисије, овај хаб ће пружити подршку у разумевању, интеграцији и примени AI технологија, како би пословни сектор у Србији могао да остане конкурентан и одржив у ери убрзаног технолошког развоја. „Наш циљ је да МСП, стартаповима и јавном сектору омогућимо разумевање, интеграцију и примену решења базираних на вештачкој интелигенцији и индустрији 5.0, помажући им да унапреде своје производе и услуге, повећају конкурентност и осигурају дугорочну одрживост у условима убрзаног технолошког развоја“, истакао је Иван Павловић, помоћник директора НТП Ниш и менаџер пројекта S4AI_HUB.

Помоћник министра информисања Никола Бићанин истакао је да је овај пројекат део шире иницијативе започете 2023. године, када је Србија постала пуноправна чланица програма Дигитална Европа – „Министарство информисања и телекомуникација у сарадњи са другим институцијама интензивно ради на даљем унапређењу, на даљој дигитализацији, проширујемо услуге које су доступне нашим грађанима преко портала е-Управа, и то само говори да обраћамо пажњу на услуге које можемо на тај начин да пружимо грађанима, јер се с друге стране њихов живот значајно олакшава“ додао је Бићанин.

S4AI_HUB ће пружати четири кључне услуге: повезивање и сарадњу, изградњу капацитета, тестирање пре инвестирања и обезбеђивање инвестиција. На тај начин, корисници ће моћи да заокруже читав циклус – од почетне идеје до коначне реализације – што до сада није било могуће у нашем екосистему.
Пројекат се финансира кроз програм Digital Europe (Project: 101191029 — S4AI_HUB — DIGITAL-2023-EDIH-04), уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација и Министарства информисања и телекомуникација. Реализацијом овог пројекта Србија ће направити значајан корак у правцу дигиталне трансформације и оснаживања домаћег иновационог екосистема.

*Пројекат „Serbian European Digital Innovation Hub on AI – S4AI_HUB“ је суфинансиран од стране Европске уније. Ставови и мишљења изнесени у овом документу искључиво су ставови аутора и не одражавају нужно ставове Европске уније или Европске комисије. Ни Европска унија ни надлежно тело за доделу средстава не могу сносити одговорност за њих.

 

S4AI_HUB: Будућност дигитализације Србије

Научно-технолошки парк Ниш, као координатор националног конзорцијума, заједно са својим партнерима започиње  четворогодишњи пројекат успостављања европског дигиталног иновационог хаба – S4AI_HUB.

Српски Европски Дигитални Иновациони Хаб за Вештачку Интелигенцију (S4AI_HUB) представља јединствену иницијативу у Србији која омогућава свеобухватну дигиталну трансформацију малих и средњих предузећа (МСП) и јавне управе. Са посебним акцентом на мање развијене регионе, S4AI_HUB подстиче развој иновација, унапређује конкурентност и ствара снажну дигиталну економију.
Рад обог хаба фокусиран је на подручје целе Србије, са нагласком на Југоисточну, Шумадијску и Западну Србију, а главне теме обухватају вештачку интелигенцију (AI), рачунарство високих перформанси (HPC) и напредна дигитална знања.

S4AI_HUB пружа четири кључне услуге које омогућавају успешну дигиталну трансформацију:

Повезивање и сарадња – Омогућавамо спајање предузећа, стартапова, истраживачких институција и јавног сектора кроз B2B догађаје, пословне клубове и онлајн сесије са српском дијаспором. Сарађујемо са Европском мрежом предузетништва и иницијативом Стартап Европа, пружајући подршку у процени дигиталне зрелости и изради стратегија за дигиталну трансформацију.
Изградња капацитета – Целоживотно учење представља кључ успешног пословања, посебно у динамичним индустријама. Прилагођавамо едукације различитим нивоима знања, организујемо обуке за почетнике, средњи и напредни ниво, јачамо дигиталне вештине запослених и градимо мрежу регионалних дигиталних стручњака.
Тестирање пре инвестирања – У сарадњи са водећим развојним центрима и лабораторијама, омогућавамо пилотирање дигиталних решења у сигурном окружењу, чиме се смањују ризици и повећава ефикасност инвестиција.
Обезбеђивање инвестиција – Подржавамо предузећа у проналажењу и обезбеђивању финансијских средстава за дигиталну трансформацију и комерцијализацију иновација, осигуравајући њихову дугорочну одрживост.

Наша „one-stop-shop“ иницијатива пружа свеобухватну подршку иновацијама, са посебним фокусом на мање развијене регионе. Кроз широку мрежу партнера – НТП Ниш, НТП Чачак, Иновациони инкубатор Електротехничког факултета Београд, Институт за вештачку интелигенцију Срије, Центар за дигиталну трансформацију, NiCat кластер и ICT Hub – радимо на томе да AI технологије постану доступне свима.

Пројекат се финансира кроз програм Digital Europe (Project: 101191029 — S4AI_HUB — DIGITAL-2023-EDIH-04), уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација, као и Министарства информисања и телекомуникација.