Србија и Кина удружују снаге за иновације и развој

У периоду од 21. до 25. новембра 2024. године, у кинеском граду Чонгћинг, одржана је Chongqing International Talent Exchange Conference, која је окупила преко 10.000 учесника из целог света. Учествовала је и делегација Републике Србије, коју су предводили проф. др Мирослав Трајановић, државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација и Милош Петровић, помоћник директора за инфраструктуру и инвестиције из Научно-технолошког парка Ниш.
Током конференције потписан је значајан Меморандум о разумевању и сарадњи између Истраживачког института Чонгћинг Технолошког института у Харбину, Академије науке и технологије у Чонгћингу и Научно-технолошког парка Ниш. Као круна овог партнерства, свечано је откривена плоча која обележава оснивање China ChongQing-Serbia Technology Transfer Center.

Овај меморандум поставља темеље за интензивну сарадњу у областима иновација, технолошког трансфера и одрживог развоја. Циљ је промоција билатералног трансфера и трансформације технологија између Србије и Кине, уз подршку научних и технолошких пројеката који ће омогућити економски и друштвени напредак оба региона.
Сарадња ће се фокусирати на унапређење иновација у паметној производњи, биоинжењерингу, роботској технологији, новим изворима енергије, вештачкој интелигенцији и креативним индустријама. На основу принципа дугорочног партнерства и обостране користи, ова иницијатива има потенцијал да значајно допринесе развоју иновационог екосистема у Србији и Кини.

Научно-технолошки парк Ниш наставља са иницијативама које повезују домаћу иновациону заједницу са светским партнерима, стварајући нове могућности за развој и глобално позиционирање.

Глобална недеља предузетништва у НТП Ниш: Фокус на извозу ка Далеком истоку

Глобална недеља предузетништва, која је већ у току и траје до среде, 20. новембра, у Научно-технолошком парку Ниш, доноси прилике за развој и раст домаћих иновативних компанија и стартапа. Овај догађај организују Научно-технолошки парк Ниш и НАЛЕД, уз подршку Владе Републике Србије и компаније Philip Morris.

Отварање догађаја обележило је потписивање Меморандума о сарадњи између Научно-технолошког парка Ниш и НАЛЕД-а, којим се успоставља партнерски однос у спрвођењу активности  из домена оснивања и рада Pop-up Export Hub-а, ангажовање стручњака за подршку његовом функционисању, као и сарадња у домену трансфера технологије. Pop-up Export Hub у Нишу је иницијатива пројекта „StarTech“, осмишљена са циљем да подржи иновативна и високотехнолошка предузећа, првенствено чланове НТП Ниш, у позиционирању на иностраним тржиштима.

Директор Научно-технолошког парка Ниш, др Милан Ранђеловић, истакао је значај ове иницијативе: „Ово је одлична шанса за све иновативне компаније и стартапе да добију подршку у пласирању својих производа на страна тржишта, са посебним фокусом на земље Далеког истока. Кроз овај догађај желимо да ојачамо домаћу привреду и омогућимо нашим фирмама да се боље позиционирају на међународној сцени, користећи конкретне савете, практичне алате и прилике за повезивање са стручњацима и потенцијалним партнерима.“
Pop-up Export Hub-а, формиран је с циљем организовања годишњих кампања посвећених одређеним тржиштима кроз тематске Недеље извоза. Кампање укључују радионице и размену искустава са стручњацима, трговинским експертима и другим бизнисима. Кроз ове радионице и сесије израђују се практични водичи са кључним информацијама и процедурама за извоз.

Програм отварања укључивао је излагања истакнутих представника институција и компанија: државног секретара Министарства привреде Владимира Арсеновића, градоначелника Ниша Драгослава Павловића, директора НТП Ниш Милана Ранђеловића, менаџерке из компаније Philip Morris Јелене Прерадовић Стевановић и директора за конкурентност и инвестиције у НАЛЕД-у Душана Васиљевића.

Први дан догађаја обухватао је панел дискусију са стручњацима као и прилике за networking, док су за 19. и 20. новембар предвиђене радионице које ће покрити:
• истраживање и анализу тржишта,
• царинске процедуре и правне аспекте,
• заштиту интелектуалне својине у извозу.

У оквиру овог пројекта, посебан акценат стављен је на унапређење извоза и пружање практичних савета о прилагођавању производа специфичним захтевима тржишта.
Такође, биће организована панел дискусија под називом „Изазови и прилике: Како до капитала за МСПП“, где ће учесници моћи да сазнају више о кључним темама приступа финансирању и алтернативним изворима капитала за мала и средња предузећа. Панел је осмишљен као важан допринос подршци предузетницима у њиховом развоју и прилагођавању глобалним тржиштима.

Овај догађај пружа јединствену прилику за размену знања и искустава, постављајући темеље за јачи извозни потенцијал домаћих фирми.

Након Подгорице „Локална методолошка радионица“ одржана и у Нишу

Град Ниш организовао је радионицу под називом „Локална методолошка радионица – урбана топлотна острва“ као део пројекта „Be Ready: Урбана топлотна острва, отпорност, спремност и стратегије за ублажавање“.
Ова радионица прва је у низу активности у склопу пројекта „Be Ready“, који се фокусира на процену ризика од урбаних топлотних острва, а сама појава настаје услед високог степена изграђености – тротоара, путева и зграда који задржавају топлоту, што доводи до повећања температуре у урбаним срединама.
Пројекат обухвата развој методологије, израду извештаја о рањивости и ризику од топлотних острва, као и представљање иновативних мера за смањење њихових ефеката. У сарадњи са партнерима из 12 европских земаља Град Ниш и Научно-технолошки парк Ниш радиће на реализацији активности, након чега ће бити развијени капацитети за ублажавање климатских промена и управљање њима. На тај начин поставићемо темеље за будући развој зелене инфраструктуре и усклађивање са политикама Европске уније у области заштите животне средине.

Радионица у Нишу окупила је представнике јавног, цивилног и пословног сектора, као и академске заједнице, који су разговарали о циљевима и активностима пројекта, очекиваним резултатима и разменили досадашња искуства и податке о борби против климатских промена.
Пројекат је подржан кроз INTERREG Програм дунавског региона и суфинансиран од стране Европске уније.

Be Ready: Локална методолошка радионица о настанку урбаних топлотних острва

Научно-технолошки парк Ниш учествовао је на радионици посвећеној урбаним топлотним острвима и методологији за процену рањивости и ризика изазваних овим феноменом, организованој као део ЕУ пројекта Be Ready (UrBan hEat islands REsilience, prepAreDness and mitigation strategY). На догађају је НТП Ниш представљао је Милан Крстев, сарадник на пројекту, који се придружио партнерима и стручњацима из региона посвећеним заједничком решавању изазова климатских промена. Он је приказао методологију за процену рањивости и ризика од настанка урбаних топлотних острва и нагласио значај присуства многих актера, јер овај комплексни проблем захтева широку сарадњу.

„Кључна је доступност података, јер Подгорица има задатак да процени ризик од топлотних острва, што је могуће само уз подршку и податке разних организација и институција,“ истакао је Крстев и додао да је свест о појави и постојању топлотних острва различита међу државама, те да нису подложна искључиво урбана језгра, већ и остала подручја без зелене инфраструктуре. Ова методологија не само да омогућава процену ризика, већ и пружа алате за планирање мера за ублажавање утицаја ових феномена на локално становништво и животну средину.

Циљ радионице био је да се успостави платформа за размену знања о моделима за анализу и праћење утицаја урбаних топлотних острва, укључујући процену могућих сценарија и усмеравање политика. На овај начин, земље учеснице могу колективно допринети ублажавању негативних ефеката климатских промена.

Координаторка пројекта, Бранка Кнежевић, истакла је важност Be Ready пројекта у подизању свести градова о феномену топлотних острва, као и у јачању њихове спремности да одговоре на ове изазове. „Основни циљ пројекта је да градовима обезбедимо инструменте и алате за смањење ефекта топлотних острва. Процена ризика представља први корак, а ангажовали смо стручњаке за подршку у реализацији ове процене,“ нагласила је Кнежевић.

Поред тога, радионица је нагласила важност међународне сарадње кроз пројекте попут овог, као и кроз Европске мисије, укључујући Мисију 100 климатски неутралних градова до 2030. године. На радионици је посебно апострофиран значај озелењавања, развоја алтернативних видова превоза, заштите урбаних подручја и спровођења пилот пројеката за ублажавање ефекта топлотних острва.

Be Ready пројекат подржан је кроз Програм регионалне сарадње у Дунавској регији и кофинансиран од стране Европске уније. Реализација пројекта почела је 1. јануара ове године, док је водећи партнер Развојно удружење Града Софије из Бугарске. Партнери из градова широм региона, укључујући Ниш, разрађују акционе планове који обухватају иновативно просторно планирање, унапређење регулативе, развој свести и спровођење инфраструктурних мера за ублажавање последица климатских промена.

Иновациони Форум SEEIC: Платформа за сарадњу и подршку иновација у региону Југоисточне Европе

South East European Innovators Challenge (SEEIC) представља први регионални форум посвећен иновацијама и стартап заједницама југоисточне Европе. Одржан у Sofia Tech Park-у, овај догађај је окупио представнике технолошких паркова и иновационих зона из Србије, Бугарске, Грчке, Румуније и Турске, као и представнике академских кругова, бизниса, међународних инвеститора, владиних и локалних институција. Главна мисија  SEEIC-а је стимулисање сарадње научно-технолошких екосистема региона и подстицање развоја иновација, које ће југоисточну Европу учинити атрактивном дестинацијом за инвестиције.

У оквиру конференције одржано је и такмичење за стартапе, на којем су стартапи из НТП Ниш – Nais Robotics и City and Me пред комисијом презентовали своје пројекте. У финалном делу, City and Me је понео награду општине Софија за свој иновативни допринос урбаним изазовима.

Директор Научно-технолошког парка Ниш, др Милан Ранђеловић, учествовао је на панел дискусији посвећеној визији развоја иновација у региону, заједно са лидерима других и технолошких паркова у Европи, као и представницима града Софије где су разматрани даљи кораци за унапређење регионалне иновационе инфраструктуре, а том приликом потписан је и  Меморандум о сарадњи са технолошким парковима и иновационим зонама из Србије, Бугарске, Грчке, Румуније, Турске и Црне Горе. Овај споразум има за циљ учвршћивање регионалних веза и отварање нових могућности за иновативне пројекте широм Европе.

Поред такмичења и панел дискусија, SEEIC је био прилика за осниваче Алијансе SEEIC-а да продубе разговор о сарадњи и будућим заједничким пројектима кроз округли сто и отворену дискусију о јачању иновационог екосистема Југоисточне Европе.

Конференцији су присуствовали и представници иновационих стартап центара и инкубатора из региона Јужне и Источне Србије као део студијске посете, коју је НТП Ниш организовао кроз пројекат Програм подизања капацитета регионалних иновационих стартап центара. Током ове посете, учесници су имали прилику да се ближе упознају са иновационим екосистемом Бугарске, као и са капацитетима и активностима Sofia Tech Park-а. У склопу програма, одржан је пријем у Амбасади Србије у Бугарској, а учесници су такође посетили и Creative Technology Hub Resonator, где су разменили искуства са локалним стручњацима и стекли увид у иновационе праксе које подстичу развој стартап екосистема у региону.