Уклањање експлозивне направе са градилишта НТП Ниш

Према најновијим информацијама пристиглих од стране Полицијске управе, Сектора за ванредне ситуације за недељу 21. април планирано је уклањање експлозивне направе пронађене на локацији градилишта нове ламеле Научно-технолошког парка Ниш.
Према наређењу Сектора за ванредне ситуације неопходно је до недеље у 7.00 часова евакуисати следеће локације:

•  Булевар Николе Тесле бр. 1,3,5,7,9, 17,13,15,17,19,21, 23, 25,27, 27а, 276, 278, 29, 29а, 296,31, 33, 35, 37, 39, 41, 43,45,47,49,51,53,55, 57,59,61,63
•  Александра Медведева бр. 2, 2а, 14, 15, 16, 17, 18
•  Београдска 1, 1а, 16

Сва возила морају бити уклоњена са паркинг места у околини насеља Стеван Синђелић, Научно-технолошког – парка Ниш и околних улица, паркинг простора и гаража најкасније до суботе 20. априла у 22.00 часова, у супротном ће возила бити премештена на паркинг простор АМД „Петар Ринчић“ Ниш, (бивша ауто пијаца – ауто полигон код Нишке Тврђаве) и паркинг простор супермаркета „Мега Макси“ у Нишу у улици 12.фебруар, бр.80, Градска Општина Црвени Крст у Нишу.

Научно-технолошки парк Ниш наставља да буде у константној вези са припадницима МУП Србије и Сектором за ванредне ситуације. Градилиште ће и у наставку бити под сталним полицијским надзором и обезбеђењем до момента уклањања експлозивне направе.

Издато наређење можете видети ОВДЕ.

Како до гранта за иновативне бизнис идеје – StarTech отвара четврти циклус доделе бесповратних средстава

НАЛЕД и ове године покреће StarTech програм финансијске и менторске подршке стартап, микро, малим и средњим предузећима. Програм подразумева подршку до 50.000 долара за око 15 фирми, као и менторску подршку за развијање и пласирање иновативних производа и услуга на тржиште. Компанијама ће бити доступно саветовање и подршка за обезбеђивање додатних инвестиција или излазак на страна тржишта, између осталог и кроз учешће на међународним сајмовима. Конкурс ће бити отворен од 15. априла до 31. маја 2024. године.

О свему се можете информисати детаљније на Инфо дану у Научно-технолошком парку Ниш, који ће бити одржан 18. априла од 12 до 13.30 часова у Главној сали НТП Ниш. Чујте све о сјајној прилици StarTech програма и појединостима конкурисања. НТП Ниш, невладина организацијом ENECA, Град Ниш и покровитељ целог пројекта компанија Phillip Morris вас са задовољством позивају. Овај Инфо дан, биће резервисан за све недоумице и додатна питања заинтересованих за конкурс.

ОВДЕ се можете пријавити за присуство на догађају.

Готово на пола пута – Програм успостављања рада регионалних иновационих стартап центара и инкубатора

Протеклих месец и по дана сарађивали смо са регионалним центрима и инкубаторима како бисмо им помогли у пословању и успешно их увели у исто. Програм предвиђа два дела, а крај првог закључиће се студијским путовањем на којем ће имати прилику да стекну увид у рад сличних организација.

Како се приближавамо крају првог дела, волели бисмо да направимо кратку рекапитулацију модула кроз које су прошли наши учесници. Путем peer-to-peer методологије учења, полазници су имали прилику да активно усвајају знања кроз предавања, али и интерактивне радионице и студије случаја. Шест једнодневних модула претпоставља обезбеђивање целовитог и динамичног образовног процеса за све учеснике.

Први модул био је резервисан за увођење тимова у иновациони екосистем. Овај модул помогао им је да разумеју конкретно своје улоге и функције, као и центара и инкубатора уопштено, а притом увидевши прилике за проактивност и иновацију. Упознали су се са кључним актерима, доступним ресурсима и организацијама подршке.

Тема другог модула била је евалуација и селекција корисника РИСЦ-ева и иновационих инкубатора. Тако су инкубатори и стартап центри обучени и опремљени за постављање конкретних и релевантних критеријума и анализу испуњености задатих параметара. Предочено им је да у процесу пријаве треба ставити акценат на одабир идеја са високим потенцијалом и на транспарентност тока пријаве.

Фокус трећег модула био је на финансијским и правним аспектима пословања. Иако не чине срж пословања, представљају неопходну инфрастуктуру за његово функционисање. Овде су колеге и колегинице из стартапова и инкубатора могле да се упознају са методологијом креирања правила, процедура и одговорности притом усклађујући то са правним оквирима, али и најбољим праксама. Ово обухвата и техничке и физичке структуре.

Други део модула, резервисан за финансије, за тему је имао новчане ресурсе и буџетирање. Разговарало се о важности услађености финансија са циљевима као и о различитим начинима за финансирање у циљу подршке развојним и оперативним циљевима.

Што се тиче четвртог модула, он је био у служби два уско повезана концепта. Ради се o комуникацији, и организацији догађаја, са друге стране. Овде су наше колегинице из ових области поделите теоријско знање са полазницима програма. Међутим, поред тога, њихова излагања су била богата обиљем примера из праксе и садржала вежбе које су помогле у имплементирању новостечених знања.
Тимови су слушали о техникама комуникација, значају интерне и екстерне комуникације, као и о начинима како одредити циљне групе и како им пренети одређене поруке.
Имали су прилике да се упознају са различитим аспектима организовања догађаја. Говорило се о промоцији, логистици и наравно ставкама са опште to-do листе које чине неизоставне елементе таквог подухвата.

Пети модул увешће учеснике у стратешко планирање и одрживост. Посебна пажња биће посвећена идентификацији и сегментацији циљних група, док ће други део бити окренут дизајну пословног модела, листе кључних услуга, кључних индикатора пословања и стратегије развоја. Са узбуђењем ишчекујемо следеће интерактивно предавање наших колега!

Крај првог дела овог програма обележиће студијска посета организацијама сличног типа. Тако ће се директно сусрести са релевантим искуствима кроз интеракцију са њима. Видеће како у пракси изгледа оно о чему су учили током претходних модула. Очекујемо да ће ово студијско путовање доста значити тимовима. Сматрамо да је то идеалан начин да се заокружи циклус модула из првог дела!

London O’Clock – Позив стартапима за студијско путовање и учешће на London Tech Week

У својим активностима да подржи стартапе из Србије на путу интернационализације и увећања глобалне видљивости, Научно-технолошки парк Београд (НТП Београд) овог јуна организује студијско стартап путовање у Лондон. Пријаве су отворене до 8. априла на линку.

Стартапе очекује:

•   Учешће на London Tech Week конференцији (која се ове године одржава од 10-14. јуна), уз могућност повезивања са експертима, инвеститорима и другим стартапима из глобалне стартап заједнице.
•   Увезивање са менторским пулом НТП Београд којима је Лондон база у пословању – од foundera, представника VC индустрије и експерата у сегменту развоја пословања
•   Могућност да мапирају специфичности и потенцијале тржишта Велике Британије кроз стручну подршку, и приступе потенцијалним партнерима, купцима и инвеститорима на међународном нивоу.

Студијско стартап путовање биће организовано у јуну 2024, за време одржавања London Tech Week конференције. Одабраним стартапима биће покривени трошкови пута и котизације за конференцију.
Научно-технолошки парк Београд ово путовање организује у оквиру активности на пројекту “Технопарк Србија 2 – Подстицање извоза кроз развој технолошких паркова”, уз подршку Владе Швајцарске.

Ко може да се пријави?

•   Стартапи који развијају иновативни производ (дигитални производ/софтвер, електронски производ/хардвер или физички производ) са скалабилним пословним моделом и амбицијом да се шире на глобалном нивоу
•   У већинском су српском власништву, а најмање 70% предузећа је у власништву оснивача (физичких лица)
•   Имају до 50 запослених (микро или мала предузећа),
•   Прошло је мање од 10 година од регистрације друштва са ограниченом одговорношћу,
•   Остварују приход од продаје иновативних производа који представљају у пријави,
•   Прикупили су најмање 30.000 евра путем екстерног финансирања (грант, BA или VC).

Стартапи који испуњавају критеријуме могу да се пријаве попуњавањем пријавног формулара. Пријава је на енглеском језику и састоји се од кратког обрасца за пријаву и pitch decka–а стартапа – до 15 слајдова по дефинисаним категоријама (линк до pitcha требало би да буде додат у пријавни образац).

Пријавни линк налази се ОВДЕ, а рок за пријаве је 08. април.
Више инфо о условима учешћа начази се на линку.

НТП Ниш заједница обезбедила преко 100 садница за зеленији Ниш

Крајем фебруара, Научно-технолошки парк Ниш, заједно са својим компанијама члановима, покренуо је иницијативу за озелењавање градских површина. Циљ нам је био да обезбедимо 100 садница које ће допринети здравијем и чистијем окружењу, али и да као заједница оставимо трајни зелени траг будућим генерацијама. У претходне две акције првобитно је засађено 85 младица у насељу Стеван Синђелић, у ‘Зеленој оази’ на Булевару Немањића и дуж Булевара Цара Константина. Како се априла месеца обележава Дан планете Земље, симболично смо последњу садњу планирали за 2. април, када смо са компанијом Логик, а у сарадњи са ЈКП Медиана, посадли још 20 стабала и овим бројем чак премашили првобитно постављени циљ и засадили 105 младица!
Кроз ову иницијативу, Научно-технолошки парк Ниш и наши чланови показали су како се, удруженим снагама, може остварити значајан допринос заштити животне средине. Постављањем примера у локалној заједници, мотивишемо и друге да препознају важност и вредност зелених површина, не само за естетику града, већ и за здравље и добробит наших грађана.

Свака садница која је засађена није само симбол наде за здравију будућност, већ и корак ка стварању отпорнијих урбаних средина способних да се суоче са еколошким изазовима који су пред нама. Како бисмо осигурали да ова иницијатива има дугорочни утицај, планирамо да наставимо да подржавамо овакве и сличне акције, али и да кроз програме образовања и подизања свести о значају заштите животне средине утичемо на будуће нараштаје и њихову свест о очувању природе. У сарадњи са школама, факултетима и локалним заједницама, пружићемо подршку у промоцији зелених пракси, укључујући рециклажу, уштеду енергије и одрживо коришћење ресурса.