Партнерство са Канадом отвара врата глобалним тржиштима за српске стартапе

У Амбасади Канаде у Београду свечано је потписан Меморандум о сарадњи између реномираног VentureLab Innovation Center из Канаде, водећом глобалном заједницом оснивача за компаније које се баве хардверском технологијом и пословним софтвером у Канади, и четири научно-технолошка парка у Србији – Београда, Новог Сада, Чачка и Ниша. Овај значајан догађај представља нови корак ка јачању иновација, технолошког развоја и међусобног повезивања иновационих екосистема ових двеју земаља.
Потписивању Меморандума присуствовали су министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић, амбасадорка Канаде у Србији, Мишел Камерон, као и директори научно-технолошких паркова.

Министарка Беговић у уводном обраћању нагласила је важност овог партнерства:
„Србија постаје центар напредовања IT технологија и са поносом најављујемо сарадњу са канадским VentureLAB-ом. Канада је поуздан партнер који ће помоћи нашим стартаповима да се припреме за захтевно глобално тржиште. Радимо на томе да наши стартапи добију прилику да развијају идеје у Канади, али и да канадски стручњаци долазе у Србију, омогућавајући размену знања и искустава.“ Ова сарадња има за циљ подршку стартапима у пласману иновативних решења на глобално тржиште, размену знања и најбоље праксе, као и креирање заједничких програма подршке. Заједнички рад Србије и Канаде отвара нове могућности за економску сарадњу, бржи технолошки развој и ефикасније решавање глобалних изазова.
Меморандум о сарадњи, такође, предвиђа и програме размене талената, који ће додатно оснажити мултикултуралне везе између двеју земаља. Ова иницијатива има потенцијал да допринесе јачању српског стартап екосистема, привлачењу страних инвестиција и стварању нових пословних прилика, омогућавајући српској научној заједници и технолошким компанијама глобални успех.

 

НТП Ниш у Трсту на Другом научном форуму Италија-Србија

Други Научни форум Италија–Србија, одржан у AREA Science Park-у у Трсту, представљао је значајан корак у повезивању науке, иновација и индустрије између ове две земље. За Научно-технолошки парк Ниш, ово је била изванредна прилика да се представи као један од актера у развоју иновационог екосистема у Србији.
Директор НТП Ниш, др Милан Ранђеловић, учествовао је у панел дискусији Frontiers of Discovery: Unleashing Science and Innovation, где је поделио искуства и визије о томе како научна и технолошка достигнућа могу покренути економски и друштвени развој. Акценат је стављен на стварање нових могућности за сарадњу са италијанским партнерима, али и на унапређење постојећих иницијатива кроз примену најсавременијих истраживања. Истакнута је важност укључивања стартапова, академске заједнице и компанија у заједничке пројекте који ће допринети јачању иновационе културе у региону.

Први Научни форум Италија–Србија одржан је марта 2023. године у Београду, окупивши водеће стручњаке, научнике и иноваторе из обе земље. Тада су постављени темељи за продубљивање сарадње у области науке и технологије, са циљем стварања нових могућности за размену знања и развој иновација. Овај други форум у Трсту наставио је ту мисију, наглашавајући важност дугорочне сарадње за економски и друштвени напредак.

Србија и Кина удружују снаге за иновације и развој

У периоду од 21. до 25. новембра 2024. године, у кинеском граду Чонгћинг, одржана је Chongqing International Talent Exchange Conference, која је окупила преко 10.000 учесника из целог света. Учествовала је и делегација Републике Србије, коју су предводили проф. др Мирослав Трајановић, државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација и Милош Петровић, помоћник директора за инфраструктуру и инвестиције из Научно-технолошког парка Ниш.
Током конференције потписан је значајан Меморандум о разумевању и сарадњи између Истраживачког института Чонгћинг Технолошког института у Харбину, Академије науке и технологије у Чонгћингу и Научно-технолошког парка Ниш. Као круна овог партнерства, свечано је откривена плоча која обележава оснивање China ChongQing-Serbia Technology Transfer Center.

Овај меморандум поставља темеље за интензивну сарадњу у областима иновација, технолошког трансфера и одрживог развоја. Циљ је промоција билатералног трансфера и трансформације технологија између Србије и Кине, уз подршку научних и технолошких пројеката који ће омогућити економски и друштвени напредак оба региона.
Сарадња ће се фокусирати на унапређење иновација у паметној производњи, биоинжењерингу, роботској технологији, новим изворима енергије, вештачкој интелигенцији и креативним индустријама. На основу принципа дугорочног партнерства и обостране користи, ова иницијатива има потенцијал да значајно допринесе развоју иновационог екосистема у Србији и Кини.

Научно-технолошки парк Ниш наставља са иницијативама које повезују домаћу иновациону заједницу са светским партнерима, стварајући нове могућности за развој и глобално позиционирање.

Глобална недеља предузетништва у НТП Ниш: Фокус на извозу ка Далеком истоку

Глобална недеља предузетништва, која је већ у току и траје до среде, 20. новембра, у Научно-технолошком парку Ниш, доноси прилике за развој и раст домаћих иновативних компанија и стартапа. Овај догађај организују Научно-технолошки парк Ниш и НАЛЕД, уз подршку Владе Републике Србије и компаније Philip Morris.

Отварање догађаја обележило је потписивање Меморандума о сарадњи између Научно-технолошког парка Ниш и НАЛЕД-а, којим се успоставља партнерски однос у спрвођењу активности  из домена оснивања и рада Pop-up Export Hub-а, ангажовање стручњака за подршку његовом функционисању, као и сарадња у домену трансфера технологије. Pop-up Export Hub у Нишу је иницијатива пројекта „StarTech“, осмишљена са циљем да подржи иновативна и високотехнолошка предузећа, првенствено чланове НТП Ниш, у позиционирању на иностраним тржиштима.

Директор Научно-технолошког парка Ниш, др Милан Ранђеловић, истакао је значај ове иницијативе: „Ово је одлична шанса за све иновативне компаније и стартапе да добију подршку у пласирању својих производа на страна тржишта, са посебним фокусом на земље Далеког истока. Кроз овај догађај желимо да ојачамо домаћу привреду и омогућимо нашим фирмама да се боље позиционирају на међународној сцени, користећи конкретне савете, практичне алате и прилике за повезивање са стручњацима и потенцијалним партнерима.“
Pop-up Export Hub-а, формиран је с циљем организовања годишњих кампања посвећених одређеним тржиштима кроз тематске Недеље извоза. Кампање укључују радионице и размену искустава са стручњацима, трговинским експертима и другим бизнисима. Кроз ове радионице и сесије израђују се практични водичи са кључним информацијама и процедурама за извоз.

Програм отварања укључивао је излагања истакнутих представника институција и компанија: државног секретара Министарства привреде Владимира Арсеновића, градоначелника Ниша Драгослава Павловића, директора НТП Ниш Милана Ранђеловића, менаџерке из компаније Philip Morris Јелене Прерадовић Стевановић и директора за конкурентност и инвестиције у НАЛЕД-у Душана Васиљевића.

Први дан догађаја обухватао је панел дискусију са стручњацима као и прилике за networking, док су за 19. и 20. новембар предвиђене радионице које ће покрити:
• истраживање и анализу тржишта,
• царинске процедуре и правне аспекте,
• заштиту интелектуалне својине у извозу.

У оквиру овог пројекта, посебан акценат стављен је на унапређење извоза и пружање практичних савета о прилагођавању производа специфичним захтевима тржишта.
Такође, биће организована панел дискусија под називом „Изазови и прилике: Како до капитала за МСПП“, где ће учесници моћи да сазнају више о кључним темама приступа финансирању и алтернативним изворима капитала за мала и средња предузећа. Панел је осмишљен као важан допринос подршци предузетницима у њиховом развоју и прилагођавању глобалним тржиштима.

Овај догађај пружа јединствену прилику за размену знања и искустава, постављајући темеље за јачи извозни потенцијал домаћих фирми.

Након Подгорице „Локална методолошка радионица“ одржана и у Нишу

Град Ниш организовао је радионицу под називом „Локална методолошка радионица – урбана топлотна острва“ као део пројекта „Be Ready: Урбана топлотна острва, отпорност, спремност и стратегије за ублажавање“.
Ова радионица прва је у низу активности у склопу пројекта „Be Ready“, који се фокусира на процену ризика од урбаних топлотних острва, а сама појава настаје услед високог степена изграђености – тротоара, путева и зграда који задржавају топлоту, што доводи до повећања температуре у урбаним срединама.
Пројекат обухвата развој методологије, израду извештаја о рањивости и ризику од топлотних острва, као и представљање иновативних мера за смањење њихових ефеката. У сарадњи са партнерима из 12 европских земаља Град Ниш и Научно-технолошки парк Ниш радиће на реализацији активности, након чега ће бити развијени капацитети за ублажавање климатских промена и управљање њима. На тај начин поставићемо темеље за будући развој зелене инфраструктуре и усклађивање са политикама Европске уније у области заштите животне средине.

Радионица у Нишу окупила је представнике јавног, цивилног и пословног сектора, као и академске заједнице, који су разговарали о циљевима и активностима пројекта, очекиваним резултатима и разменили досадашња искуства и податке о борби против климатских промена.
Пројекат је подржан кроз INTERREG Програм дунавског региона и суфинансиран од стране Европске уније.