НТП Ниш на Пословном форуму Србија – Италија

У Палати Србија у Београду одржан је Пословни форум Србија–Италија, који је окупио око 500 привредника из 250 српских и 200 италијанских компанија. Форум је организовала Привредна комора Србије уз подршку Амбасаде Италије и Италијанске агенције за трговину, с циљем јачања пословне сарадње и умрежавања привредних субјеката из две земље.

Током форума одржана су три панела посвећена кључним темама. Први панел фокусирао се на циркуларну економију и енергетску транзицију, други на агри-технологију и индустрију 5.0, док је трећи обрађивао теме физичке и дигиталне инфраструктуре.

На другом панелу учествовали су представници из области науке и иновација, међу којима и директор Научно-технолошког парка Ниш др Милан Ранђеловић, заједно са министарком науке, технолошког развоја и иновација др Јеленом Беговић и министром пољопривреде, шумарства и водопривреде, Александром Мартиновићем. С италијанске стране, форум је окупио стручњаке и лидере из различитих институција и компанија, укључујући представнике извршних одбора, техничких центара и међународних организација – Доминга Котарела, чланица извршног одбора Coldiretti, Кристина Тинели, директорка за сарадњу са EU и међународну сарадњу, Алесандра Романо, генерална директорка BF International-а, Давид Дела Бела, заменик директора Техничког центра Ucimo, и Фабрицио Контенто, представник CIHEAM Bari-а.

Научно-технолошки парк Ниш у претходном периоду започео је преговоре о формирању технолошког центра у Нишу у сарадњи са Техничким центром Ucimo, што би допринело даљем развоју иновација и технолошких пројеката. Такође, у оквиру панела своја искуства поделили су представници компаније Ariston, члана НТП Ниш, која је већ покренула изградњу велике фабрике у овом граду. Током форума разговарано је о отварању истраживачко-развојног центра у оквиру Научно-технолошког парка Ниш, који већ пружа подршку компанији Ariston у процесу softlandinga.

Пословни форум Србија–Италија потврдио је значај билатералне сарадње кроз размену знања, инвестиција и иновација, стварајући нове могућности за економски раст и технолошки напредак.

Нови пројекти за развој иновација на Косову и Метохији

Министарство науке, технолошког развоја и иновација наставља са унапређењем иновационог екосистема у Србији кроз сарадњу са Научно-технолошким парком Ниш (НТП Ниш), с циљем јачања капацитета регионалних иновационих стартап центара (РИСЦ) и подстицања технолошког предузетништва, посебно у Аутономној покрајини Косово и Метохија.
У оквиру ове иницијативе, данас је у Влади Републике Србије, уз присуство министарке Јелене Беговић, потписан Споразум о развоју иновационог екосистема на Косову и Метохији, између НТП Ниш, Регионалног иновационог стартап центра Зубин Поток и Канцеларије за Косово и Метохију.

Директор НТП Ниш, др Милан Рађеловић, истакао је значај ове сарадње за унапређење регионалног иновационог екосистема, наглашавајући да ће интеграција различитих актера у јединствен систем подршке допринети расту броја стартапова и јачању предузетничког духа, не само на АП КиМ који је већ показао потенцијала у свом раду, већ и у Региону Јужне и Источне Србије.
Наставак успешне сарадње са РИСЦ Зубин Поток, започет у оквиру пројекта „Подизање капацитета регионалних иновационих стартап центара у сарадњи са научно-технолошким парковима“, омогућио је стварање услова за реализацију три нова пројекта. Један ће бити усмерен на унапређење иновационе делатности, док ће преостала два имати за циљ популаризацију и промоцију иновација како у Региону Јужне и Источне Србије, тако и на територији АП Косово и Метохија, уз подршку НТП Ниш.
Милан Вучинић, иректор РИСЦ Зубин Поток истакао је да најављени пројекти нису само инвестиција у иновације већ и у будућност српског народа на Косову и Метохији.  „Потписани Споразум омогућава спровођење пројеката који ће допринети развоју иновација, ИТ сектора и образовања у региону Косовске Митровице. Кроз пројекте ће бити отворена нова радна места што ће допринети јачању привреде“ – изјавио је и додао да је главни циљ потписивања Споразума омогућавање младима да своје идеје развијају на Косову и Метохији, како би кроз иновације градила одржива будућност.

Ови пројекти укључиваће активности усмерене на развој организационо-техничких капацитета стартап центара, унапређење пословних модела, организовање едукативних програма и менторску подршку стартап тимовима. Планирани су и бројни догађаји попут хакатона, митапа, конференција и округлих столова, који ће омогућити размену искустава и умрежавање са актерима иновационог екосистема.
„Регионални иновациони центар Зубин Поток делује као кључни носилац развоја, док Научно-технолошки парк Ниш својом експертизом и искуством пружа значајну подршку реализацији ових пројеката“, рекла је министарка Беговић.
Поред промоције успешних примера из праксе и сарадње са сродним организацијама, ова иницијатива има за циљ инспирацију нових предузетника и стварање повољнијег окружења за развој иновација на Косову и Метохији.

Министарка Беговић подсетила је да је Министарство науке, технолошког развоја и иновација у 2024. и 2025. години обезбедило 15 милиона динара за подршку Зубином Потоку кроз пројекте у АП КиМ, а Канцеларија за КиМ 24 милиона, док је у 2025. години укупно 13,7 милиона динара опредељено за унапређење иновационог екосистема на КиМ и то кроз пројекте.

Министарство ће наставити реализацију ових активности и током 2025. године, уз покретање нових пројеката фокусираних на унапређење иновационе делатности и промоцију иновација. Очекује се да ће ове иницијативе значајно допринети развоју стартап екосистема, повећати број успешних иновационих пројеката и подстаћи економски раст у региону.

Кинеско-српска сарадња у области иновација и трансфера технологија добија нови импулс

Тродневна посета привредно-научне делегације из кинеског града Чонгћинга обележила је почетак интензивније сарадње између Србије и Кине у области науке, технологије и иновација. Организација посете, коју су иницирали Министарство науке, технолошког развоја и иновација и Научно-технолошки парк Ниш (НТП Ниш), представља важан корак у успостављању чвршћих веза између научних, образовних и привредних институција две земље.

Резултат досадашњих преговора је формирање Центра за трансфер технологија (ТТ центар) у Нишу и Чонгћингу, што је формализовано потписивањем Меморандума о разумевању и сарадњи  крајем претходне године, између Истраживачког института Чонгћинг, Академије науке и технологије у Чонгћингу и НТП Ниш. Током посете, делегација из Кине обишла је научне и привредне институције у Београду, Новом Саду и Нишу, где су одржани састанци са кључним актерима у циљу даљег јачања билатералне сарадње.

У првом делу реализовани су разговори са представницима Министарства пољопривреде и Министарства просвете, како би се кинеска делегација упознала са националним оквиром за сарадњу у области мобилности студената и истраживача, као и примене иновација у пољопривреди. Током ових разговора посебан акценат стављен је на интеграцију технолошког развоја у образовни систем и подршку развоју индустрије 5.0 кроз едукацију од најранијих узраста.
Кључан део посете било је представљање могућности за улагање кинеских технолошко-развојних компанија у Србију. На састанку са Развојном агенцијом Србије, кинески представници упознати су са процедурама и олакшицама за стране инвестиције, док су на Привредној комори Србије разматрани растући привредни сектори и области потенцијалне сарадње. Додатно, са техничким факултетима у Београду, Новом Саду и Нишу разговарало се о програмима размене, стручним праксама, летњим школама и акредитацији докторских студија које ће бити прихваћене у обе земље као би се и на тај начин подстакла сарадња између ове две земље, док је са Метрополитан универзитетом покренута дискусија о развоју AI центара и примене вештачке интелигенције у различитим областима. О сарадњи у области вештачке интелигенције и премени исте у заједничким пројкетима наствило се и у разговорима са представницима Института за вештачку интелигенцију и BioSense института.

Централни догађај посете била је свечаност отварања Центра за трансфер технологија у Нишу, у Научно-техн олошком парку Ниш, чију су таблу заједно открили представници Истраживачког института Чонгћинг и НТП Ниш. Током ове церемоније договорено је стварање конзорцијума за развој талената неопходних за интелигентну производњу. ТТ центар ће служити као главна спона између индустрије, академске заједнице и истраживачких института, чиме ће се подстаћи трансфер научно-технолошких достигнућа и њихова примена у индустрији.
Дефинисани циљеви и даљи планови укључују размену научно-технолошких знања, развој заједничких истраживачких пројеката, подршку иновативним малим и средњим предузећима, као и организовање академских и предузетничких догађаја који ће промовисати иновације и предузетништво. Успостављањем базе података о технолошким пројектима и талентима, обе стране отварају врата новим тржишним могућностима и дугорочној сарадњи.

 

Партнерство са Канадом отвара врата глобалним тржиштима за српске стартапе

У Амбасади Канаде у Београду свечано је потписан Меморандум о сарадњи између реномираног VentureLab Innovation Center из Канаде, водећом глобалном заједницом оснивача за компаније које се баве хардверском технологијом и пословним софтвером у Канади, и четири научно-технолошка парка у Србији – Београда, Новог Сада, Чачка и Ниша. Овај значајан догађај представља нови корак ка јачању иновација, технолошког развоја и међусобног повезивања иновационих екосистема ових двеју земаља.
Потписивању Меморандума присуствовали су министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић, амбасадорка Канаде у Србији, Мишел Камерон, као и директори научно-технолошких паркова.

Министарка Беговић у уводном обраћању нагласила је важност овог партнерства:
„Србија постаје центар напредовања IT технологија и са поносом најављујемо сарадњу са канадским VentureLAB-ом. Канада је поуздан партнер који ће помоћи нашим стартаповима да се припреме за захтевно глобално тржиште. Радимо на томе да наши стартапи добију прилику да развијају идеје у Канади, али и да канадски стручњаци долазе у Србију, омогућавајући размену знања и искустава.“ Ова сарадња има за циљ подршку стартапима у пласману иновативних решења на глобално тржиште, размену знања и најбоље праксе, као и креирање заједничких програма подршке. Заједнички рад Србије и Канаде отвара нове могућности за економску сарадњу, бржи технолошки развој и ефикасније решавање глобалних изазова.
Меморандум о сарадњи, такође, предвиђа и програме размене талената, који ће додатно оснажити мултикултуралне везе између двеју земаља. Ова иницијатива има потенцијал да допринесе јачању српског стартап екосистема, привлачењу страних инвестиција и стварању нових пословних прилика, омогућавајући српској научној заједници и технолошким компанијама глобални успех.

 

НТП Ниш у Трсту на Другом научном форуму Италија-Србија

Други Научни форум Италија–Србија, одржан у AREA Science Park-у у Трсту, представљао је значајан корак у повезивању науке, иновација и индустрије између ове две земље. За Научно-технолошки парк Ниш, ово је била изванредна прилика да се представи као један од актера у развоју иновационог екосистема у Србији.
Директор НТП Ниш, др Милан Ранђеловић, учествовао је у панел дискусији Frontiers of Discovery: Unleashing Science and Innovation, где је поделио искуства и визије о томе како научна и технолошка достигнућа могу покренути економски и друштвени развој. Акценат је стављен на стварање нових могућности за сарадњу са италијанским партнерима, али и на унапређење постојећих иницијатива кроз примену најсавременијих истраживања. Истакнута је важност укључивања стартапова, академске заједнице и компанија у заједничке пројекте који ће допринети јачању иновационе културе у региону.

Први Научни форум Италија–Србија одржан је марта 2023. године у Београду, окупивши водеће стручњаке, научнике и иноваторе из обе земље. Тада су постављени темељи за продубљивање сарадње у области науке и технологије, са циљем стварања нових могућности за размену знања и развој иновација. Овај други форум у Трсту наставио је ту мисију, наглашавајући важност дугорочне сарадње за економски и друштвени напредак.