Отворене су пријаве за LAUNCHER!

Научно-технолошки парк Ниш у сарадњи са Стартап центром Ниш, Регионалним иновационим центром Зубин Поток, Машинским факултетом у Нишу и Факултетом за дипломатију и безбедност у Београду, уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Града Ниша и компаније Фази расписује

ЈАВНИ ПОЗИВ

за стартап тимове за учешће у акцелераторском програму ”Launcher”
Позив је намењен иновативним стартап тимовима у раној фази развоја који желе да убрзају свој пут ка тржишту уз стручну и финансијску подршку.

О програму Launcher:

Launcher је први нишки акцелераторски програм подршке за стартапе у раној фази развоја. Програм пружа свеобухватну подршку кроз едукацију, менторство и бесповратна финансијска средства до 1.150.000,00 динара по тиму, помажући стартапима да валидирају своје идеје, оптимизују решења и поставе чврсте темеље за даљи раст. Програм је структуриран у складу са Running Lean методологијом за развој стартапа, што тимовима омогућава да систематично тестирају претпоставке, боље разумеју кориснике и граде одрживе пословне моделе са минималним ризиком.
Launcher је, такође, део ширег националног оквира за дигиталне иновације и повезан је са пројектом Serbian European Digital Innovation Hub on AI – S4AI_HUB који је суфинансиран од стране Европске уније. Учесници програма стичу ексклузиван приступ знању, алатима и мрежи партнера у области дигиталне трансфорамације и вештачке интелигенције.
Циљ програма Launcher је да помогне стартапима да израсту у дугорочно одрживе и успешне бизнисе који ће допринети развоју технолошког предузетништва и јачању иновационе сцене у Србији, са посебним фокусом на подстицање предузетништва на територији АП Косово и Метохија.

Коме је програм намењен?

Launcher је намењен стартап тимовима у раној фази – било да још раде на развоју технологије, истражују тржиште или покушавају да споје једно са другим.
Програм је идеалан за тимове који:

  • имају идеју коју истражују и покушавају да докажу да је технички изводљива,
  • раде на прототипу или га већ тестирају у контролисаним условима,
  • почињу да разговарају са корисницима и истражују њихове потребе,
  • имају прве повратне информације и почињу да граде пословни модел,
  •  су отворени за сарадњу, итерације и рад са менторима и експертима кроз структурирани процес.

Програм доноси вредност тимовима чија се решења у тренутку пријаве налазе на скали технолошког развоја између нивоа TRL 2 и TRL 5, а на скали пословног развоја између нивоа CRL 2 i CRL 5.
Ако тим већ има развијен MVP (минимално одржив производ) који је успешно тестиран са стварним корисницима (већ достигнут и TRL 5 и CRL 5), овај програм вероватно није адекватан јер се сматра да је тим прерастао дефинисану фазу подршке.
Скала технолошког и пословног развоја, уз кратка обајшњења која олакшавају процену нивоа решења доступна је у Водичу за учеснике у Прилогу 1.

Ко може да се пријави?
У обзир долазе иновативна технолошка решења из области развоја хардвера и/или софтвера, са потенцијалом за раст и комерцијализацију.

Право на пријаву имају:

  • Неформални стартап тимови: Тимови од најмање два члана који немају регистровану привредно друштво у тренутку пријаве.
  • Регистрована привредна друштва: Микро привредна друштва (у форми друштва са ограниченом одговорношћу) која испуњавају следеће услове:

– основана су у Србији и нису старија од 10 година у тренутку пријаве;

– у већински су приватном српском власништву (≥51% капитала у власништву физичких/правних лица из Србије)

– најмање два члана тима из пријаве заједно поседују ≥80% удела у власништву.

Додатни услови:

  •  Сваки тим у својој структури мора имати бар једног пунолетног члана;
  • Пријављена стартап идеја мора бити оригинална и не сме кршити права интелектуалне својине трећих лица. Тимови могу паралелно учествовати и у другим програмима подршке, уз обавезу да то наведу у пријави и осигурају да нема конфликата интереса или кршења правила других програма.

Ко не може да се пријави:

  • Тимови који су до сада већ обезбедили преко 50.000 евра финансирања за развој сопственог производа (VC инвестиције или грантови из јавних извора финансирања).
  • Стартапи који су у већинском власништву (више од 50%) другог привредног друштва које функционише као матично или надзорно привредно друштво.
  • Тимови/стартапи чији пројекти би својим активностима произвели штетан утицај на животну средину, као ни интерне пројекте без намере шире комерцијализације.

У складу са правилима финансирања, искључене су идеје у оквиру следећих категорија:

  • Дуванска индустрија;
  • Производња оружја и војне опреме;
  • Производња и трговина нафтом и нафтним производима и опасним материјалима;
  •  Организација игара на срећу, лутрије и сличних активности;
  • Произвођачи/дистрибутери свих осталих супстанци/материјала/производа контролисаних законом;
  • Претежне трговинске делатности;
  • Производња или трговина алкохолним пићима (изузев пива и вина).

Шта учесници могу да очекују од програма?

Учесници Launcher програма добијају приступ широком спектру бенефита и подршке током трајања програма:

  •  Прилагођена едукација: структурирани низ радионица и тренинг модула креиран за стартапе у раној фази, фокусиран на валидацију проблема и тестирање тржишта. Учесници ће проћи кроз практичне обуке које прате њихов развојни пут и одговарају конкретним потребама тима.
  • Менторска подршка: редовне сесије у другој фази Програма са искусним менторима из пословне и технолошке сфере, уз конкретне смернице за превазилажење изазова, оптимизацију стратегије и унапређење производа.
  • Финансијска подршка: бесповратна средства до 1.150.000,00 динара по тиму за развој решења, тржишну валидацију и одлазак на међународну стартап конференцију. Ова средства омогућавају тимовима да убрзају развој производа и представе се на релевантим међународним догађајима.
  •  Прединкубација и умрежавање: шест месеци бесплатног чланства у НТП Ниш – коришћење coworking простора и инфраструктуре, приступ иновационој заједници и активно умрежавање са другим стартапима, инвеститорима и експертима кроз догађаје, радионице и networking прилике. Тиме тимови добијају креативно окружење које подстиче сарадњу и раст.
  • Подршка кроз S4AI_Hub: ексклузиван приступ европском дигиталном иновационом хабу S4AI који обезбеђује додатне ресурсе за тестирање технологије, развој вештина, лакши приступ изворима финансирања и повезивање са индустријом. Кроз овај хаб, тимови могу искористити експертизу и мрежу партнера у домену вештачке интелигенције и напредних технологија.

Процес пријаве и селекције:

Јавни позив је расписан од 14. априла до 16. маја 2025. године.
Заинтересовани тимови могу да се пријаве искључиво путем онлајн формулара доступног на званичном сајту програма (launcher.rs) . Уколико је подносилац пријаве регистровано привредно друштво, уз пријаву је потребно приложити и потписану изјаву доступну на сајту, која је саставни део пријаве.
По затварању Јавног позива, све пристигле пријаве биће административно и садржински размотрене. Најкасније 14 дана од затварања Јавног позива, тимови ће бити обавештени о резултатима селекције – односно, да ли испуњавају услове и да ли су изабрани за учешће у првој фази Програма.

Важно: Пријаве се затварају 16. маја 2025. године у поноћ. Накнадно пристигле и непотпуне пријаве неће бити разматране.

За учешће у првој фази Програма биће одабрано до 20 стартапа из целе Србије. Најмање 25% изабраних тимова за Фазу 1 биће са територије АП Косово и Метохија, уз прилагођену логистику и подршку у сарадњи са РИЦ Зубин Поток, чиме се подстиче равномернији развој стартап екосистема и укључивање тимова из различитих региона.

Избор тимова за Фазу 2 и доделу финансијске подршке:
По завршетку прве фазе Програма, изабрани тимови учествују на Демо дану, где представљају резултате свог досадашњег рада, постигнути напредак и планове за даљи развој решења.
Одабир тимова за пролазак у другу фазу врши независна Комисија. Независну Комисиију за избор тимова формира организатор Програма, а чине је представници партнера из конзорцијума и донатора, као и стручњаци из релевантних области. Комисија оцењује тимове на основу јасно утврђених критеријума из Прилога 2 Водича за учеснике – Критеријуми за оцењивање на Демо дану, након чега доноси Одлуку о додели грантова тимовима у Фази 2, као предуслов за потписивање Уговора о додели гранта са одабраним тимовима.

Који су даљи кораци?
Одабрани тимови започеће Фазу 1 програма “Validate & Build” – структурирани едукативни процес конципиран у складу са Running Lean методологијом који омогућава стартапима да дефинишу и валидирају своје идеје. На крају прве фазе биће организован Демо дан, где ће тимови представити свој напредак. На основу остварених резултата Комисија ће одабрати најбоље тимове који настављају у Фазу 2 и стичу право на финансијску подршку (грант).
За одабране тимове у Фази 2, након испуњавања дефинисаних обавеза, предвиђено је потписивање Уговора о додели гранта и Уговoра о чланству у НТП Ниш/РИЦ Зубин Поток, чиме започиње период прединкубације уз коришћење одобрених средстава према пројектном плану.

Водич за учеснике – детаљније информације:
Овај Јавни позив даје сажет преглед услова и погодности програма Launcher. Неопходно је да се сви заинтересовани детаљно информишу о правилима учешћа, критеријумима селекције и обавезама тимова кроз Водич за учеснике, који је доступан на званичном сајту прогама (на адреси launcher.rs). У Водичу су прецизно дефинисани услови за пријаву, фазе програма, начин исплате гранта и друге релевантне одредбе. Пре подношења пријаве, молимо тимове да пажљиво проуче овај документ како би се упознали са свим детаљима и обавезама.

Контакт информације:
За сва додатна питања, појашњења или техничку подршку у вези са програмом Launcher, можете нам се обратити путем имејла: info@launcher.rs.

Покрените свој стартап уз Launcher – искористите ову прилику да уз стручну подршку лансирате своју иновативну идеју!

Међународна конвенција у оквиру пројекта Be Ready одржана у Брну

У оквиру пројекта Be Ready, 1. и 2. априла 2025. године у чешком граду Брно одржана је трећа међународна конвенција партнера на пројекту. Домаћин догађаја била је Јужно Моравска Агенција за јавне иновације (JINAG), која је у својим просторијама угостила више од 50 учесника из 12 европских градова.
Током дводневне конвенције представљени су резултати рада у првој години имплементације пројекта, уз присуство представника Заједничког секретаријата. Учесници су разменили искуства и представили напредак у реализацији пројектних активности.

Делегацију Научно-технолошког парка Ниш чинили су Бранислава Милановић, финансијски асистент, и Милан Крстев, пројектни асистент, који је презентовао активности у оквиру компоненте „Тестирање методологије и алата“. Посебан фокус био је на извештајима о процени ризика од настанка урбаних топлотних острва (UHI) у свих 10 партнерских градова.
Такође су представљени резултати локалних радионица на којима је презентована методологија за процену ризика, израђени информативни материјали за грађане, као и прототип онлајн алата за процену рањивости градова. Учесници су имали прилику да се упознају са наредним корацима и планираним активностима у циљу успешне имплементације пројекта у наредном периоду.

Климатске промене и иновације у фокусу догађаја у НТП Ниш

У Научно-технолошком парку Ниш  одржан је догађај усмерен ка све актуелнијој теми климатских промена и иновација, a у организацији НТП Ниш, компаније Adver City и удружења Млади амбасадори.

Посебан део програма био је посвећен предавању Јарослава Ефимова, руководиоца сектора за климатске промене у организацији Palm Tech, који је у свом обраћању истекао значај повезивања иновација са климатском политиком, као и важност развоја и примене климатских технологија у савременом друштву.

У оквиру догађаја, представници Научно-технолошког парка Ниш представили су резултате рада на пројекту Be Ready, чији је фокус на решавању климатских изазова у урбаним срединама Дунавског региона. Скуп је отворио Милош Гроздановић, помоћник директора за развој пословања НТП Ниш, који је представио активности парка у области адаптације на климатске промене.

Асистент на пројекту Be Ready, Милан Крстев, представио је методологију и циљеве пројекта са посебним освртом на проблем урбаних топлотних острва (UHI). У оквиру презентације истакнут је приступ који укључује такозвану „зелену“, „белу“ и „плаву акупунктуру“ – интервенције засноване на вегетацији, иновативним материјалима и коришћењу водених ресурса. Такође су представљени резултати извештаја Града Ниша о формирању урбаних топлотних острва на територији града.

Своја искуства у области иновација и потенцијалних мера за борбу против климатских промена представили су и чланови удружења Млади амбасадори, доприносећи дискусији кроз идеје и решења младих у области одрживог развоја.

ОТВОРЕН ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА STARTUP QUEST!

Под поткровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Научно-технолошки парк Ниш (НТП Ниш)
у сарадњи са Стартап центром Ниш и Регионалним иновационим центром Зубин Поток расписује

ЈАВНИ ПОЗИВ

за стартапе за учешће на међународним конференцијама
у оквиру програма “STARTUP QUEST: Going Global”

1. Циљ позива

Циљ овог Jавног позива је пружање свеобухватне (стручне, финансијске и логистичке) подршке стартапима за учешће на значајним међународним конференцијама и сајмовима, како би се ојачала њихова позиција на глобалном тржишту.
Кроз програм Startup Quest, стартапи добијају прилику да:

  • јачају своју међународну видљивост представљањем на глобалним догађајима који окупљају водеће компаније, инвеститоре и експерте.
  • прошире своју пословну мрежу кроз директне контакте са потенцијалним партнерима, клијентима и менторима.
  • размене знања и искуства са стартап заједницама из различитих земаља, стичући увид у најновије трендове и најбоље праксе у својој индустрији.
  • унапреде свој потенцијал за раст кроз приступ новим тржиштима, партнерствима и могућностима за финансирање.
  • ојачају своје вештине презентовања и пословног позиционирања, припремајући се за међународне инвестиционе и тржишне изазове.

Крајњи циљ овог позива је да се перспективним стартапима из Србије пружи подршка за интернационализацију, олакша приступ глобалним тржиштима и отвори пут ка одрживом расту и развоју.

2. Ко може да се пријави?

Ова иницијатива је намењена стартапима у различитим фазама развоја, укључујући:

  • стартапе у раној фази, који су у процесу развоја минимално одрживог производа (MVP), тестирања тржишта и валидације пословног модела, као и
  • стартапе у зрелијој фази, који су већ валидирали свој пословни модел, имају одређену базу корисника и припремају се за скалирање и ширење на нова тржишта.

На Јавни позив могу се пријавити микро или мала привредна друштва у форми друштва са ограниченом одговорношћу (доо), која су:

  • основана у Републици Србији;
  • нису старија од 10 година у тренутку пријаве;
  • у већински приватном и српском власништву;
  • развијају иновативан производ, услугу или технологију са потенцијалом за примену на међународном тржишту;
  • заинтересована за скалирање на глобално тржиште.

3. Шта програм омогућава?

Одабраним стартапима кроз овај програм биће обезбеђена финансијска, логистичка и стручна подршка, како би се у потпуности припремили и успешно представили на одабраним међународним конференцијама.

Програм омогућава стартапима:

  • Покривање директних трошкова учешћа*:
    – Котизација за учешће на одабраној конференцији.
    – Путни трошкови (авио-карте или други вид превоза, без локалног транспорта).
    – Смештај за представника стартапа.
    *према условима и стандардима које дефинише организатор.
  • Припремни програм за стартапе:
    За изабране стартапе биће организован припремни програм, са циљем да им се омогући боља припрема за учешће на конференцијама. Програм ће бити усмерен на кључне аспекте који могу допринети успешнијем представљању стартапа, њиховом позиционирању и искоришћавању прилика које ови догађаји пружају.

4. Избор конференције и услови учешћа

У оквиру Јавног позива, сваки стартап може да се пријави за једну од три међународне конфренцијe, прилагођене различитим фазама развоја стартапа:

  1. How to Web (Букурешт, Румунија; 1-2. октобар 2025. године) – предвиђена за стартапе у раној фази развоја.
  2. Slush (Хелсинки, Финска; 19-20. новембар 2025. године) – предвиђена за стартапе у раној и зрелијој фази развоја.
  3. Web Summit (Лисабон, Португалија; 10-13. новембар 2025. године) – предвиђена за стартапе у зрелијој фази.

Стартапи који се пријављују за програм у обавези су да већ у пријави наведу једну међународну конференцију на којoj желе да учествују. Одабрани догађај треба да буде усклађен са њиховим пословним циљевима и фазом развоја, како би им омогућио највећу корист у погледу умрежавања, представљања иновација и приступа тржиштима.

Сваки стартап може добити подршку за учешће једног представника, који ће бити укључен у све релевантне активности догађаја. Одабрани представник треба да буде члан тима који може компетентно да представи стартап, његов производ или услугу, и да оствари стратешке контакте са потенцијалним партнерима и инвеститорима.

Важно: Избор догађаја је коначан и не може се мењати након пријаве. Одабрани представник ће, по повратку са догађаја, бити у обавези да достави извештај о резултатима учешћа и потенцијалним пословним приликама које су произашле из учешћа.

4. Критеријуми за селекцију

Селекција стартапа који испуњавају услове из тачке 2. ће се вршити на основу следећих критеријума:

  • Квалитет и релевантност тима
  • Тракција и тржишна валидација
  • Величина и атрактивност циљаног тржишта
  • Стратегија раста и скалирања
  • Стратешки значај учешћа на конференцији

Додатни приоритет у процесу селекције имаће:

  • стартапи из екосистема регионалних иновационих стартап центара и иновационих инкубатора који обухвата Регион Јужне и Источне Србије, Регион Шумадије и Западне Србије, а који су партнери НТП Ниш (минимум 20% одабраних стартапа);
  • стартапи са територије АП Косово и Метохија (минимум 10% одабраних стартапа);
  • стартапи који су чланови НТП Ниш (минимум 50% одабраних стартапа).

Ови критеријуми осигуравају равномерну регионалну заступљеност и подстицање развоја иновационог екосистема у различитим деловима Србије.

5. Начин пријаве

Заинтересовани стартапи треба да попуне онлајн пријавни формулар који се налази на  ЛИНКУ 

Рок за пријаву: 9. април 2025. године у поноћ.

6. Процедура избора

Након затварања позива, све пристигле пријаве биће подвргнуте административној провери како би се утврдило да ли испуњавају формалне услове конкурса и да ли је достављена сва потребна документација. Пријаве које су непотпуне или не испуњавају основне критеријуме неће бити разматране.
Све исправне и комплетне пријаве биће прослеђене Комисији која ће спровести детаљну анализу и оцену према утврђеним критеријумима. Укупан број стартапа који ће бити изабран за учешће у програму је највише 10, на основу њиховог потенцијала за интернационализацију и резултата евалуације.

Уколико буде неопходно, Комисија може организовати додатне разговоре са пријављеним стартапима како би стекла бољи увид у њихове капацитете и потенцијал за учешће на међународним догађајима.

На основу финалне процене, биће сачињена листа одабраних стартапа који ће бити обавештени путем имејла до 15. aприла 2025. године. Одабрани стартапи ће добити детаљне информације о даљим корацима и обавезама у оквиру програма. Уколико неки од одабраних стартапа одустане, организатори задржавају право да позову следећег најбоље оцењеног кандидата.

7. Додатне информације

Све информације о Јавном позиву могу се добити путем мејла info@ntp.rs.

Пројекат ”Startup Quest: Going Global” реализује се уз подршку и покровитељство Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.

ПРИЈАВИ СЕ ЗА STARTUP QUEST

Повећајте видљивост свог бизниса уз Viber Пословни налог!

Ако имате мали бизнис и желите да унапредите комуникацију са купцима, Viber Пословни налог је идеално решење за вас! Ова бесплатна платформа омогућава вам да на једноставан и ефикасан начин повећате своју online видљивост и унапредите продају.

Шта вам доноси Viber Пословни налог?

  • Каталог производа или услуга – Представите своју понуду на једноставан и прегледан начин.
  • Пословне информације – Унесите адресу, радно време и додатне информације како би купци лако пронашли све релевантне податке о вашем бизнису.
  • Директна комуникација са купцима – Омогућите купцима да се претплате на ваш налог и добијају важне информације, укључујући ажурирања и специјалне понуде, као и аутоматске одговоре на поруке примљене ван радног времена.

Како да започнете?
🔹 Креирајте бесплатан Пословни налог путем опције „Више“ у Viber апликацији или преко следећег линка: Направите свој профил бесплатно
🔹 Додајте детаље о својој понуди – Унесите опис производа и услуга, заједно са важним пословним информацијама, како бисте олакшали купцима да пронађу оно што траже.
🔹 Почните са комуникацијом – Користите Viber поруке за слање важних обавештења, промоција и новости директно купцима.

Искористите предности Viber Пословног налога и унапредите свој бизнис. Више информација сазнајте овде: Детаљи о Viber Пословном налогу.