Актуелности

30.10.2024.

Be Ready: Локална методолошка радионица о настанку урбаних топлотних острва

Научно-технолошки парк Ниш учествовао је на радионици посвећеној урбаним топлотним острвима и методологији за процену рањивости и ризика изазваних овим феноменом, организованој као део ЕУ пројекта Be Ready (UrBan hEat islands REsilience, prepAreDness and mitigation strategY). На догађају је НТП Ниш представљао је Милан Крстев, сарадник на пројекту, који се придружио партнерима и стручњацима из региона посвећеним заједничком решавању изазова климатских промена. Он је приказао методологију за процену рањивости и ризика од настанка урбаних топлотних острва и нагласио значај присуства многих актера, јер овај комплексни проблем захтева широку сарадњу.

„Кључна је доступност података, јер Подгорица има задатак да процени ризик од топлотних острва, што је могуће само уз подршку и податке разних организација и институција,“ истакао је Крстев и додао да је свест о појави и постојању топлотних острва различита међу државама, те да нису подложна искључиво урбана језгра, већ и остала подручја без зелене инфраструктуре. Ова методологија не само да омогућава процену ризика, већ и пружа алате за планирање мера за ублажавање утицаја ових феномена на локално становништво и животну средину.

Циљ радионице био је да се успостави платформа за размену знања о моделима за анализу и праћење утицаја урбаних топлотних острва, укључујући процену могућих сценарија и усмеравање политика. На овај начин, земље учеснице могу колективно допринети ублажавању негативних ефеката климатских промена.

Координаторка пројекта, Бранка Кнежевић, истакла је важност Be Ready пројекта у подизању свести градова о феномену топлотних острва, као и у јачању њихове спремности да одговоре на ове изазове. „Основни циљ пројекта је да градовима обезбедимо инструменте и алате за смањење ефекта топлотних острва. Процена ризика представља први корак, а ангажовали смо стручњаке за подршку у реализацији ове процене,“ нагласила је Кнежевић.

Поред тога, радионица је нагласила важност међународне сарадње кроз пројекте попут овог, као и кроз Европске мисије, укључујући Мисију 100 климатски неутралних градова до 2030. године. На радионици је посебно апострофиран значај озелењавања, развоја алтернативних видова превоза, заштите урбаних подручја и спровођења пилот пројеката за ублажавање ефекта топлотних острва.

Be Ready пројекат подржан је кроз Програм регионалне сарадње у Дунавској регији и кофинансиран од стране Европске уније. Реализација пројекта почела је 1. јануара ове године, док је водећи партнер Развојно удружење Града Софије из Бугарске. Партнери из градова широм региона, укључујући Ниш, разрађују акционе планове који обухватају иновативно просторно планирање, унапређење регулативе, развој свести и спровођење инфраструктурних мера за ублажавање последица климатских промена.

Назад